Název projektu: Odstranění nežádoucích objektů ve zvláště chráněných územích v péči AOPK ČR


Číslo projektu: CZ.05.4.27/0.0/0.0/19_120/0010390
Místo realizace: 
RP Olomoucko, CHKO Litovelské Pomoraví, obec Horka nad Moravou a Hrdibořice
RP Vysočina, CHKO Ždárské vrchy, obec Budeč
RP Jižní Čechy, CHKO Blanský les, obec Český Krumlov
RP Střední Čechy, CHKO Křivoklátsko, obec Nižbor a Sýkořice
RP Východní Čechy a RP Olomoucko, NPR Králický Sněžník, obec Dolní Morava
Program: Operační program Životní prostředí 2014–2020
Zdroj financování:  Evropský fond pro regionální rozvoj
Celkový rozpočet: 20 183 238 Kč
Doba trvání projektu: 20. 5. 2021 – 27. 9. 2022

Cíle a náplň projektu: 

Na územích CHKO, o které pečuje AOPK ČR, se nacházelo několik nežádoucích objektů (budovy či jejich pozůstatky, stavební suť). Tyto nežádoucí objekty, či jejich části, negativně ovlivňovaly krajinný ráz, zabraňovaly realizaci obnovního managementu, v některých případech i negativně ovlivňovaly podmínky na nejcennějších lokalitách a často docházelo i k ukládání nebezpečných odpadů či jiných věcí. V neposlední řadě docházelo k nelegálnímu obývání zmiňovaných objektů. 
Hlavním cílem projektu byla eliminace negativních dopadů spojených s již nefunkčními stavebními objekty nebo jejich pozůstatky, odstranění odpadu různého původu, odstranění zmíněných objektů z jednotlivých lokalit nebo jejich revitalizace. Všechno bylo realizováno na základě vypracovaných projektových dokumentacích, které řešily technologický postup odstranění, demolici nebo i vymazání objektů z katastru nemovitistí. Poslední etapou bylo zlikvidování nebezpečného odpadu.

Konkrétní aktivity projektu: 

  • Dolní Morava (NPR Králický Sněžník, objekt č. 1): Cílem záměru bylo odstranit zbořeniště a skládky převážně zbytků stavební sutě po bývalé chatě z tohoto území.
  • Budeč (CHKO Žďárské vrchy, objekt č. 2): Cílem záměru bylo objekty odstranit a na uvolněné ploše obnovit travní porosty.
  • Český Krumlov (CHKO Blanský les, objekt č. 3): Objekty bránily v rozšířování pastvy a revitalizaci, protože lokalita byla zatížená v minulosti těžkou stavební technikou. Cílem záměru bylo vybudování celoplošné pastvy a druhově bohaté lokality.
  • Nižbor a Sýkořice (CHKO Křivoklátsko, objekt č. 4): Z hlediska ochrany přírody a krajiny  objekty narušovaly přirozený charakter toku a byly zdrojem odpadu a nežádoucího materiálu. Asanace zajistila obnovení volného toku včetně břehových porostů. Oblast je významná výskytem vzácných a zvláště chráněných druhů, zejména obojživelníků.
  • Horka nad Moravou a Hrdibořice (CHKO Litovelské Pomoraví, objekt č. 5): Jednalo se o několik staticky narušených objektů na různých lokalitách, které se dlouhodobě nevyužívaly. Obecně byly objekty zdrojem odpadu a nežádoucího materiálu, který bylo zapotřebí odstranit a lokality vyčistit od nebezpečného odpadu.

Kontakt:

Ing. Michal Šperk
Projektový manažer